KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

İrem Karakaş
6. Sınıf Öğrencisi

 

MUTLAKA BİR HEDEFİMİZ OLMALI

Bu sözdede olduğu gibi,kişi yapacağı şeye veya bir işe mutlaka bir hedef koymalı.”Bunu mutlaka yapmalıyım” demeli.Çalışıp bu hedefi uğruna çaba gösterirse, mutlaka başarılı olur.

İnsan yapacağı şeyi,önce tartıp düşünmeli.Önce “ne yapmalıyım”? demeli.Yani hedef belirlemeli nasıl yapmalıyım diye en sonunda da sonucunu düşünmeli yaptım mı yapamadım mı?Ama,mutlaka çaba sarf etmişse başarılı olur.Hedefine ulaşamasa bile mutlaka hedefine yakın bir şey tuttururuz.

Hedef,kişinin geleceğini belirler.Ne yapmasını,nasıl uygulamasını ve nasıl ulaşılmasını öğretir.Tıpkı bir gemiye yön vermek gibi.Kişinin bir hedefi varsa o kişiyi yönlendirir.Bunu bir örnekle tanımlarsak; “okul hayatı ilkokulda başlar.İnsanın daha ortaokul yıllarında kafasında bir meslek oluşmalı,bunu bir hedef bilip o hedefe doğru yönlenmeli.Üniversite yılı hedefimizin son bölümüdür.Asıl hedefimize ulaşıp ulaşamadığımız,bu aşamada belli olur.Eğer hedeflerimizi aşamalara ayırırsak bir merdiven gibi düşünürsek birinci merdivende belirlemek vardır.Hangi hedefi istediğimizi belirlemek.2.basamağa gelince hedefimize ulaşmak için çabalamaktır.3.merdiven son aşamadır.Ve sonuçtur.Bu son aşamada amacımıza ulaşıp ulaşamadığımız belli olur.Yeteri kadar çabalayıp çabalamadığımızı gösterir.Ancak daha basamağın 1. merdiveninde pes edersek zaten gelecekte ne yaparsak yapalım,gemimize yol gösterecek bir etki bile kalmamıştır.Artık rüzgar bile etki etmez.Zaten başarısızlıkların çoğuda bundan kaynaklanır.

Yani bir hedefi belirleyip uygulamaya çalışalım ki sonunda zorluk çekmeyelim.Hedef merdivenimizi tamamladığımızda mutlaka hedefimize ulaşmış ya da yakınlarını tutturmuş oluruz.

 
September 2018
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Milli Eğitim Bakanlığı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
e-okul
Veli Bilgilendirme Sistemi
MEBBİS
Rehberlik
İzdem Facebook Sayfası

 

Kampanyalar

KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Sınav Sonuçları

İzdem de Güncel

  Müdürümüz İlbey...

 

 

Hakkımızda | Bize Ulaşın                                                                    Web Tasarım ve Kodlama: UCBEYİN Bilişim Hİzmetleri

 

Copyright ® 2013  İZDEM                  İZDEM Kurs ve Etüt Eğitim Merkezi    www.izdem.com.tr  |  www.izdem.com   |  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.    |   Telefon: 0232 452 21 29