KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Umut MEŞEKOPARAN
İzmir Çakabey İlköğretim Okulu

 

 

 

HİÇBİR ŞEYİ GEÇMİŞE BAKMADAN YAPMAMALIYIZ

Büyüklerimiz ne kadar güzel söylemiş. “Tarih geçmişten ibarettir”diye. Geçmişini bilmeyenin geleceği de olmaz. Yaşamın gereği hayatımız belli başlı olaylardan oluşur. Bu olaylar aynı fakat olayları yapan kişiler farklıdır.

Tarihimize baktığımızda ülkelerin kuruluşundan yıkılışına kadar olan dönemde bu ülkelerin bitişine sebep olan olaylar aynıdır. Sadece dönem ve kişiler farklıdır.

Kimisi doğru kararlar alıp ilerlerken , gelişirken kimisi de yanlış kararlarla yıkılmışlardır. Okullarda gördüğümüz sosyal dersinin bizlere verilme sebebi budur. Yani biz öğrencilere geçmişimizde atalarımızın yaptığı örnek olayları ve yapılan hataları göstermek ve bu hatalardan ders almaktır.

Yani kısaca geçmişte yapılan hataları bizim yapmamamız gerektiğini ve o hataları öğrenerek gelecekte aynı kötü olaylarla karşılaşmamamız gerektiğini aklımıza yerleştirmektir.Gelecekte bazı kötü olaylarla karşılaşmamamız için geçmişimizde olumsuz olayları aklımızdan çıkarmamamız gerekir.Yani hayvan bile geçtiği yol çamurluysa bir daha aynı yoldan geçmez.

Eğer bir daha geçerse daha önce bulaştığı çamura bir daha bulaşacaktır. Yani geçmişte yaptığı hatayı yapmış olur. Eğer insan olarak geçmişte yaşadığımız kötü olaylardan ders almazsak ileride aynı acı olaylarla karşı karşıya kalabiliriz.

Kısacası insanların geçmişteki tecrübesi geleceklerini yönlendirmede olumlu rol oynar. Yani geçmiş insanın aynası gibidir. Geçmişine bakan kişi geleceğini görmekte zorlanmaz.

 
December 2018
M T W T F S S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Milli Eğitim Bakanlığı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
e-okul
Veli Bilgilendirme Sistemi
MEBBİS
Rehberlik
İzdem Facebook Sayfası

 

Kampanyalar

KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Sınav Sonuçları

İzdem de Güncel

  Müdürümüz İlbey...

 

 

Hakkımızda | Bize Ulaşın                                                                    Web Tasarım ve Kodlama: UCBEYİN Bilişim Hİzmetleri

 

Copyright ® 2013  İZDEM                  İZDEM Kurs ve Etüt Eğitim Merkezi    www.izdem.com.tr  |  www.izdem.com   |  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.    |   Telefon: 0232 452 21 29