KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Cemre TOSUN
Buca Çakabey İlköğretim Okulu

 

 

KENDİNE HAKİM OLAN BAŞKALARINA DA HAKİM OLUR

Yaşamımız boyunca çeşitli olaylarla karşı karşıya gelebiliriz. Bu olaylar karşısında acele ve sinirli kararlar verirsek; çözülmeyecek problemler yaratabiliriz. Ama tam tersi bu olaylar karşısında soğukkanlı davranıp sinirlenmezsek; boş yere problem yapmayız.

Bazı insanlar değil başkalarına, kendilerine bile hakim olamazlar. Bazıları ise kendi sinirlerine hakim olurlar tabi başkalarına da hakim olurlar. Atalarımız da öfkeyle kalkan zararla oturur szünü söylemişlerdir. Gerçekten de öfkeyle kalkıp sinirlenirsek zararla otururuz. Fakat sinirlenmeyip kendi sinirleimize hakim olursak, çevremizdeki arkadaşlarımız, tanıdıklarımız bizi örnek alırlar. Bizim sinirlenmediğimizi ve hiç problem yapmadığımızı görünce, onlarda sinirlenmezler. Onlara kendi sinirlerine hakim olmalarını sağlarız. Bizden örnek alanlar da başkalarına örnek olurlar. Böylece kendine hakim olan başkalarınada hakim olur.

Örneğin: iki kişi var, biri kendi sinirlerine hakim olamıyor, diğeri ise sinirleine hakim oluyor. Sinirlerine hakim olan kişi, sinirlerine hakim olamayan kişi ile kavga ediyor. Diğer kişi sinirlerine hakim olduğu için alttan alıyor. Ve sinirlerine hakim olamayan kişi ile kavga etmiyor. Eğer bu kişide kendine hakim olamasaydı olay büyürdü. Soğukkanlı kişi, diğerine örnek olup, onun sinirlenmemesini sağlıyor.

Biz de kendi sinirleirmize hakim olmalıyız. Eğer biriyle kavga ediyorsak alttan almamız gerekir. Yoksa olay büyür, bu yüzden kendimize ve başkalarına hakim olamayız.

 
September 2018
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Milli Eğitim Bakanlığı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
e-okul
Veli Bilgilendirme Sistemi
MEBBİS
Rehberlik
İzdem Facebook Sayfası

 

Kampanyalar

KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Sınav Sonuçları

İzdem de Güncel

  Müdürümüz İlbey...

 

 

Hakkımızda | Bize Ulaşın                                                                    Web Tasarım ve Kodlama: UCBEYİN Bilişim Hİzmetleri

 

Copyright ® 2013  İZDEM                  İZDEM Kurs ve Etüt Eğitim Merkezi    www.izdem.com.tr  |  www.izdem.com   |  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.    |   Telefon: 0232 452 21 29