KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Rezzan Tunç
Çakabey İlköğretim Okulu

 

DÜŞÜNMEDEN ÖĞRENMEK FAYDASIZ

Verimli Sonuçlar Elde Etmek İçin Öğrenerek Düşünmeli,Düşünerek Öğrenmeliyiz. Hayatta gerçekten bir şeyler öğrenebilmek ve bunu gerçekten kavrayabilmek düşünerek öğrenme ile mümkündür.

Çünkü yalnızca düşünerek öğrenildiği zaman kalıcı olur,ne kadar zaman geçerse geçsin yine de o bilgi hatırlanır.Fakat öğrenilirken o öğrenilen bilgi üzerinde hiç düşünülmemiş ve doğrudan alınmış ise o bilgi hiçbir zaman kalıcı olmaz.Eğer bilgiler bu şekilde alınırsa işte o zaman ezberci bir insan olma yolunda ilerliyoruz demektir.

Bu yol her zaman kolayı seçenler için ideal olan bir yoldur.Çünkü bir bilgiyi araştırmak,incelemek üzerinde yorumlar yapmak insanlara çok zor gelir.Bunun yerine kalıplaşmış bir bilgiyi kısa yoldan ezberlemek onlar için daha kolaydır.Bu nedenle de zor olan değil de kolay olan tercih edilir.Ama aslında önemli olan zoru başarabilmektir.Örneğin; günümüzdeki eğitim sistemi ezberciliğe dayalıdır.

Aslında bu sistemin olmasına yol açan öğrenciler yani bizleriz.Çünkü öğrenciler ezberci bir kişiliğe sahiplerse öğretmenlerin onları uyarmaktan başka yapabilecekleri bir şey yoktur.Çünkü öğrenci bunu artık alışkanlık haline getirmiştir.Öğrenci böyle olunca da doğal olarak ezberci bir eğitim yapılmış olur.

Fakat öğrenci meraklı,araştırma duygusu gelişmiş,düşünerek öğrenen biri ise ve öğretmen de elinden geleni yapıyorsa işte o zaman verilen bilgiler gerçekten öğretilmiş ve gerçekten öğrenilmiş demektir.Bunun yanı sıra öğrenmeden düşünmeden öğrenmek de çok zararlıdır.Çünkü bilinmeyen bir konu hakkında yorum yapmak hiçbir yarar sağlamaz.Örneğin;Tarih derslerinde Osmanlı Devleti'nde görev yapmış olan padişahlarla ilgili yorum yaparız."Bu olayı neden böyle yapmamış da şöyle yapmış?"gibi düşünceler oluşur aklımızda.

Fakat bu çok yanlış bir düşünce tarzıdır.Çünkü o zamanki hayat şartlarını bilmiyor ve o kişilerin hangi zorluklarla karşılaşmış olduklarıyla ilgili detaylı bilgilere sahip değiliz.Bu nedenle de öğrenmeden düşünmemeli ve yorumlar yapmamalıyız.

İlk önce o bilgi hakkında bir şeyler öğrenmeli,araştırmalı ve bunların doğrultusunda düşünmeliyiz.

Sonuç olarak; her zaman bir şeyler öğrenirken "ben ne öğreniyorum?" diye düşünmeli ve onunla ilgili başka bilgiler de elde etmeye çalışmalıyız.Ayrıca öğrenmeden o konuyla ilgili kesin yorumlar da yapmamalıyız.

 

 
September 2018
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Milli Eğitim Bakanlığı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
e-okul
Veli Bilgilendirme Sistemi
MEBBİS
Rehberlik
İzdem Facebook Sayfası

 

Kampanyalar

KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Sınav Sonuçları

İzdem de Güncel

  Müdürümüz İlbey...

 

 

Hakkımızda | Bize Ulaşın                                                                    Web Tasarım ve Kodlama: UCBEYİN Bilişim Hİzmetleri

 

Copyright ® 2013  İZDEM                  İZDEM Kurs ve Etüt Eğitim Merkezi    www.izdem.com.tr  |  www.izdem.com   |  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.    |   Telefon: 0232 452 21 29