KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Büşra Şimşek

Büşra Şimşek
Buca Çakabey İlköğretim Okulu 

 

HAYAT BİR YARIŞTIR

 

Hayat demek savaş ,mücadele demektir. Başka bir ifade ile hayat savaş meydanıdır. İnsanın yaşayabilmesi için bu savaşı kazanması gerekir.

Hayat savaşını kazanmakta savaşın gereklerini bilmekten geçer. Savaş gerekleri yalnızca öğrenilmez, tecrübe ister. Bazı tecrübeler insanı çıkmaz bir sokağa sürükler.O zaman hayat baharında iken yok olur.

Acı bir gerçekle karşılaşmamak için yaşanmış tecrübelere ihtiyaç vardır. Aynı mücadelenin içinde olan bizlere de daha az hatalar yaparak, ayakta kalma şansını yakalamak düşer.

Hayat mücadelesinde ezilmemek bu yoldan geçer. Hayat savaşı şu üç sorunun bir araya gelmesiyle oluşur. Birincisi; bütün gün huzurlu oldun mu? İkincisi; her türlü ihtiyacımı karşıladım, hiç ihtiyacım kalmadı. Üçüncüsü; hayatımı garanti altına aldım, artık endişe ve korkum yok. Sorularından hangine kesinlikle "evet" dediniz. Hayat savaşını kaybede bilme olanağını en aza indire bilmek için bu sorulara olumlu yanıt vermek zorundayız.

Unutmayalım ki; kazanıla bilmek istenen her şey kazanılır. Hayat savaşı da dahil…

 

 

BAYRAĞIM

 

Bayrak;bir ulusun bağımsızlık simgesidir.Üzerinde dalgalanmakta olduğu ülkenin istiklal habercisidir.Bizim bayrağımızda;bizim istiklalimiz için dalgalanmaktadır.

Bayrağımız nasıl gece gündüz dalgalanıp ta bizi koruyor ise;bizde onu korumalıyız.Bana göre;bayrağın korunması,eğitim ile alakalıdır.Çünkü ne kadar eğitim alıp, o kadar bayrağı ve vatanı tanırsak,onları çok daha iyi koruruz.Örneğin üç yaşındaki bir çocuk ,ne kadar tanıyabilir bayrağını ve yurdunu,tanıyamaz.

O halde;yedi sekiz yaşına gelince bunları öğrenmesi gerekirken,bugün görüyoruz ki bizim ülkemiz bayrak ve yurt sevgisinden aciz insanlarla doludur. İşte bizim acizliğimiz burada.Eğitime önem vermiyoruz.Neden?

Çünkü;önemsemiyoruz!En kötü alışkanlıklarımızdan birisi de bu. Halbuki;her şeyi önemseyip,birazcıkta;ülkemizi ve bayrağımızı tanıyıp onların farkına varsak,onları sevmemek mümkün değildir.Ama önce acizliği bir kenara bırakarak!İşte bizim eksikliğimiz.

Bugün gidip eğitimsiz birine sorsak;bize bayraktan bahset desek,anlatamaz .Bize İstiklal Marşını oku desek,okuyamaz.Çünkü bilmiyor ve bilmekte istemiyor.Şunu da bilmiyor ki;gece yatağımızda rahat uyumamızı sağlayanın bayrak olduğunu göremiyor.Bayrak bizi koruyorsa; bizde onu korumak zorundayız.Bayrak bana göre sonsuz güç,sonsuz ilim,sonsuz yol göstericidir.

Ben bayrağı neden seviyorum neden? Aslında onu canlı görüp,aileme benzetiyorum.Belki de onu aldığım havam olarak görüyorum.Onu uykum yerine sayıyorum.Kokusunu sevdiğim gül olarak düşünüyorum.Belki de onu içtiğim su,yediğim yemek,ısındığım sobam,öfkem,mutluluğum kısacası bayrağım benim her şeyim.

Birde şu söze inanmanızı rica ediyorum; “ Bülbülü altın kafese koymuşlar,ah vatanım demiş. ” Lütfen biz de bu sözü söylemeden,geç olmadan bilelim bayrağımızın ve vatanımızın değerini.Hala çok geç sayılmaz.

 

 

Dürüstlüğünü Karanlıkta Kaybeden Kişi Bin Mum Yaksada Dürüstlüğü Yakalayamaz

Dürüstlük manevi duygudur.Değeri paha biçilemez.Dürüst bir kişiliğe sahip olmak birey için çok önemlidir.

Gecenin karanlığından kurtulup aydınlığa çıkmak gibidir.Dürüst insanlar gül, dürüst olmayanlar dikendir.

Nedense diken insanın canını yakar.Aldatılmakta diken gibi batar insana acısı uzun zaman geçmez.

Ama sadece aldatılan insanda değil aldatan insanda da geçmez. İnsanın vicdanını oyar. Bu insanlar hayal ettikleri alemde görülmeyecek kadar küçüktür.

Hayaller takvim yaprakları gibidir. Yaşamlarında dürüst biri olmak isterler ama o yaşama ulaşamazlar.Yırtılıp giderler.Dürüstlüklerinden vazgeçmişlerdir ama unutamamışlardır.Hayaller-gerçekler ,gece –gündüz, güneş-karanlık hepsi zıttır.

Ama zamanına göre yaşanır.Onun için dürüstlüğün zıtlığı yoktur.Tek doğrumuz dürüst olmaktır.Dürüst değil isek ;artık dürüst olalım.Penceremizi, kötü alışkanlıkların yüzüne kapalı tutalım. En iyi aydınlatan odur.Hayat kötülüklerle kaybedilmeyecek kadar güzeldir.

Unutmayalım ki.ALDATAN ALDANIR

 

 

Zıtlığın Sonu Felakettir

 

Yaratılış itibari ile insanlar yaşamlarına aklın iki eksikliği ile devam etmektedir. Bunlar: konuşulacak yerde susmak, susulacak yerde konuşmaktır.

.İnsanlarımızın susması gereken yerde konuşup yargı belirtmesi toplum veya kişi açısından iyi sonuçlar vermez.Örnek: komşularımızdan birinin çocuğu kaybolmuştur.Oraya gidip teselli vermemiz gerekirken, umutsuz ve karamsar konuşmalarda bulunursak çocuğun ailesinin daha çok panik olmasına yol açmış oluruz. Buda çevremizdekilerden kötü eleştiriler almamıza neden olur.

Bazı insanlar ise konuşup yargı belirtmesi gereken yerde susar. Buda o yanıta bağlı olan kişinin zor duruma düşmesine neden olur. Örnek: bir tanıdığımız zor duruma düşmüştür. Tanıdığımız şahitlik etmemizi ister. Bizde yardımımız istenilmemesi durumunda bile her konuda görüş bildiren biri olmamıza rağmen bu konuda konuşmayız.

Buda tanıdığımızı zor duruma düşürmemize neden olur. Örneklerden de anlaşıldığı gibi aklımızın bu eksiklerini kullanırsak zor duruma düşeriz. Onun için ne zaman ne yapacağımızı bilmeliyiz.

 

 
December 2018
M T W T F S S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Milli Eğitim Bakanlığı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
e-okul
Veli Bilgilendirme Sistemi
MEBBİS
Rehberlik
İzdem Facebook Sayfası

 

Kampanyalar

KURSLARIMIZ Kurumumuzda; MEB Onaylı dersler ve...

Sınav Sonuçları

İzdem de Güncel

  Müdürümüz İlbey...

 

 

Hakkımızda | Bize Ulaşın                                                                    Web Tasarım ve Kodlama: UCBEYİN Bilişim Hİzmetleri

 

Copyright ® 2013  İZDEM                  İZDEM Kurs ve Etüt Eğitim Merkezi    www.izdem.com.tr  |  www.izdem.com   |  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.    |   Telefon: 0232 452 21 29